NIC SIĘ NIE DA ZROBIĆ | PITI PĄ TĄ – pokaz WSL

Pokaz Wydziału Sztuki LalkarskiejZapraszamy na pokaz projektów studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej AT, który odbędzie się 22 kwietnia (niedziela) o godz. 19.00 w warszawskim gmachu naszej uczelni na ul. Miodowej.

Zaprezentujemy dwie etiudy: „Nic się nie da zrobić” na motywach „Czekając na Godota” Samuela Becketta oraz „Piti Pą Tą” na motywach „Operetki” Witolda Gombrowicza.

Wstęp wolny!

Początek o godz. 19 w Sali Gimnastycznej. Druga część wieczoru odbędzie się w Sali im. J. Kreczmara (obie sale na II piętrze).

Pokaz studentów WSL to efekt projektu Samorządu Studentów AT, którego celem jest wzajemne poznawanie i przybliżanie się ku sobie studentów Akademii z Warszawy i Białegostoku, wbrew barierom geograficznym i stereotypom. Jest to również okazja, aby zaprezentować warszawskiej publiczności młodych artystów teatru lalkowego.

Koordynatorką projektu jest Marta Chyłek, studentka wiedzy o teatrze.

Odwiedź także wydarzenie na Facebooku.

Zapraszamy!

Zapoznaj się z opisami przedstawień:

Informacje o etiudach

Nic się nie da zrobićProjekt „Nic się nie da zrobić”

Występują: Błażej Piotrowski, Błażej Twarowski, Przemysław Bollin, Katarzyna Gacal

Reżyseria, scenariusz, scenografia: Błażej Piotrowski, Błażej Twarowski

Światła: Piotr Wiktorko

Czas trwania: 25min.

Beckett w swoich dramatach nie opowiada fabularnych historii. Wykorzystuje dramaty do tworzenia świata innego, którego nie znamy na co dzień, absurdalnego, ale w pełni przemyślanego. Nic tu nie jest przypadkiem. Kolejność wypowiadanych kwestii, pojawienia się postaci na scenie z wyliczoną liczbą kroków, opis scenografii – to wszystko Beckett opisuje z szachową precyzją w swoich dramatach.

Zmierzenie się z „dramaturgiem końca” (jak nazywany jest Beckett) w teatrze formy to niecodzienna sytuacja. Jeśli dodamy do tego, że ta forma to klasyczna Jawajka, a żywy plan jest tylko dodatkiem (a nie na odwrót), to sytuacja teatralna również staje się niecodzienna.

 

Projekt „Piti Pą Tą”

Piti Pą TąWystępują: Julianna Dorosz, Błażej Piotrowski, Mateusz Smaczny

Reżyseria, scenariusz, scenografia: zespół

Akompaniament: Magdalena Mioduszewska

Światła: Paula Czarnecka

Czas trwania: 40min.

Oparty na motywach „Operetki” Witolda Gombrowicza, porusza wszechobecny temat wyzwolenia się z niewoli konwenansów i masek.

Przenosimy się do świata zdominowanego przez modę. Do przepełnionego formą królestwa manekinów i masek. Ten napompowany balon jest bliski pęknięcia. Na dworze pojawia się jednak ktoś, kto pragnie nagości…

Jak odnaleźć drogę do wewnętrznej prawdy? Czy zrzucając stroje i maski jesteśmy w stanie dotrzeć do swojego prawdziwego „ja”? A może owa nagość to tylko kolejna moda?

Wiele form plastycznych (maski, manekiny, pacynki, tintamareska, itd.), skonwencjonalizowana gra aktorska, napompowana muzyka oraz lekka, wręcz banalna forma operetki tworzy świat, który najlepiej oddaje słowo – przesyt.