Wystawa „Pronaszkowie” w Muzeum Teatralnym

Wraz z Muzeum Teatralnym zapraszamy na wystawę „Pronaszkowie. Przestrzenie teatru”.

Wystawa prezentuje twórczość Andrzeja i Zbigniewa Pronaszków, reprezentantów awangardowej sztuki lat 20. i 30. XX wieku, wybitnych scenografów i malarzy, twórców nowoczesnych rozwiązań w architekturze teatralnej.

Upływająca w styczniu 2011 roku pięćdziesiąta rocznica śmierci Andrzeja Pronaszki – najwybitniejszego scenografa Dwudziestolecia międzywojennego, współtwórcy słynnych spektakli z nurtu polskiego teatru monumentalnego oraz awangardowych rozwiązań w architekturze teatralnej – skłania do podjęcia prac mających na celu prezentację dorobku obu artystów w dziedzinie malarstwa i scenografii. Na wystawie będzie prezentowana duża grupa obrazów obu artystów z różnych okresów twórczości (np. z formistycznego m.in. Ucieczka do Egiptu Andrzeja Pronaszki, Portret żony Andrzeja Pronaszki, Portret architekta Zbigniewa Pronaszki). Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Teatralnego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz zbiorów prywatnych.

Wystawa czynna będzie od 9 grudnia 2011 do końca stycznia 2012 roku w Małych Salach wystawowych Muzeum Teatralnego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.